20.Uluslararası Beşkaza Yaylaları Yörük Türkmen Şöleni Gerçekleştirildi

Haber Tarihi : 05.08.2018 18:32:14 Uluslar arası Seydikemer Beşkaza Yaylaları 20. Boğalar Yörük Türkmen Kültür Şöleninde ‘şehitlere saygı’ teması öne çıktı. Yörük kültür geleneklerinin yansıtıldığı şölende, üzerinde Muğla ve ilçelerinin 170 şehidinin ismi bulunan ‘ Şuheda Pınarı’ açılışı yapılırken Türk bayrağımız ve 16 Türk Devletinin bayrağının eşliğinde İstiklal Marşımız okundu. Şölende Türk Devletlerinden gelen sanatçı ve grupların gösteri ve konserlerinin yanı sıra mahalli sanatçıların konserleri ilgiyle izlendi.
A +   A -

Seydikemer Beşkaza Yaylaları 20. Boğalar Yörük Türkmen Kültür Şölenine Muğla Valisi Muğla Muğla Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu tarafından Yörük çadırları gezdirilip bilgiler verildi.

Keşkekten etli nohuta Yörük yemeklerinin ikram edildiği şölende yayla göçü canlandırıldı. Deve ve atlarla Yörüklerin gerçekleştirdiği göç sırasında ilginç görüntüler oluştu. Yaklaşık 1 kilometrelik bu göç sırasında Söğütlüdere Arap Oyunu ekibi ilginç oyunlarıyla büyük dikkat çekti. Karaçulha Gönüllüler Derneği sazlı sözlü katıldığı Yörük göçü sırasında Yörüklerin ilgi odağı oldu.

Beşkaza Yaylaları Boğalar 20. Yörük Türkmen Kültür Şöleninde Yörüklerin gelin alma töreni de canlandırıldı. Yaylaya yapılan temsili göç ile birlikte burada çadırlar kuruldu. Çadır kurma işlemi sırasında Türküler söylendi. Bu arada gelin alma töreni için temsili gelin giydirilip duvak takıldı. Damat ise at ve develerle oyun havaları eşliğinde geldi. Gelinin alınması sırasında kız ve damat aileleri arasında ilginç diyaloglar oluştu. Ata bindirilen gelini damat İsmail Peynirci yine deve ve atların yanı sıra oyun havaları eşliğinde şölen alanına kadar götürüldü. Muğla Valisi Muğla Valisi Esengül civelek, eski bakan Kürşat Tüzmen, Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Muğla Valisi Esengül Civelek’e Kur’anı Kerim hediye edilirken Civelek, Kur’anı Kerim’i öperek başına götürmesi büyük alkış aldı. Ayrıca Vali Esengül Civelek’e kalpak hediye edilip giydirildi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !