Bakanlığın 6 Bin 899 Yatırım Teşvik Belgesiyle 201 Bin İlave İstihdam Sağlanacak

Haber Tarihi : 10.12.2017 Ekonomi Bakanlığı, 2018 yılında kullandıracağı 3 milyar TL’nin üzerindeki ihracat desteklerinden daha fazla ihracatçı firmanın yararlanması için Anadolu’da sahaya indi. Bakanlık, 2017 yılının Ocak-Kasım döneminde 6 bin 899 yatırım teşvik belgesi verirken, yatırım teşvik belgelerinin sabit yatırım tutarı 168 milyon 921 bin liraya ulaştı. Bu teşvik belgeleri ile 201 bin ilave istihdam öngörülüyor.
A +   A -

Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, 8-9 Aralık tarihlerinde Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur illerinde 105 ihracatçı firmayı ziyaret ederek, Bakanlığın ihracatçılara sağladığı destekleri ve gerçekleştirdiği faaliyetleri anlattı. Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk başkanlığındaki heyet, Muğla’da 10 ihracatçı firmayı ziyaret etti. Öztürk ve beraberindeki heyet, ayrıca Muğla Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonunda Demircioğlu Park Otel’de Muğla iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelerek destekler hakkında bilgi verdi.

"Hedef yüzde 1.5’a ulaşmak"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin talimatıyla 33 ilde bin 215 firmayı ziyaret ettiklerini ve bu ziyaretlere yıl sonuna kadar devam edip bin 500 firmaya ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Öztürk, "Ekonomi Bakanlığı yatırım teşvikleri, ihracat destekleri veriyor. Bu desteklerle Türk ihracatçısının daha rekabetçi olması hedefleniyor. Türkiye şu anda dünya dış ticaretinden yüzde 0.91 pay alıyor, hedef yüzde 1.5’a ulaşmak. Buna ulaşmak için katma değerli ürün ihracatını arttıracak bir iklim oluşturmak için çalışıyoruz. Bu amaçla ihracat destekleri yanında 1 milyon dolar üzerinde ihracat yapan ihracatçılarımızın seyahatlerinde bir rahatlama sağlamak amacıyla ihracatçılarımıza yeşil pasaport verilmeye başlandı" diye konuştu."Yatırım tutarı 168 milyon 921 bin lira"

Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye (TUYS) Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Begüm Tüzün ise, Muğlalı firma temsilcilerine Ekonomi Bakanlığının yatırım teşvikleri hakkında sunum yaptı. Muğla’nın teşvik sisteminde 1. bölge olmasına karşın Muğla’nın güçlü olduğu madencilik sektöründe yapılacak 1 milyon lira üzeri yatırımların 5. bölge teşviklerinden yararlanabildiğini belirten Tüzün, "Muğla’da yapılacak madencilik yatırımlarında makine parkını KDV ödemeden alma, ithal ettiğinizde gümrük vergisiz ve KDV’siz alma fırsatını elde ediyorsunuz. Gelir vergisinde yüzde 55 indirim hakkı kazanıyorsunuz. SGK prim desteğinde ise yatırım sonrasında 1. bölge yatırımlarında 2 yıl olan destek 7 yıla çıkıyor. Faiz indirimi desteği TL kredilerinde 5 puan, döviz kredilerinde 2 puan" dedi.

Ekonomi Bakanlığının 2017 yılı Kasım ayı itibariyle 6 bin 899 adet yatırım teşvik belgesi verdiğini ifade eden Tüzün, teşvik belgelerinin sabit yatırım tutarının 168 milyon 921 bin lira olduğunu, bu teşvikler sayesinde 201 bin kişinin istihdama kazandırılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Ekonomi Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Fatma Canan Nilüfer Dora firmalara AB ve Türkiye mevzuatını; İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Ahmet Güner Ekonomi Bakanlığının ihracat desteklerini; Daire Başkanı Nuri Öztürk de ürün güvenliği ve denetimi hizmetleri hakkında bilgi verdi.

"Muğlalı ihracat potansiyeli olan firmalarımıza faydalı bir seminer"

Toplantının açılış konuşmasını yapan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Salih Atayolu, Ekonomi Bakanlığının Muğlalı ihracatçı firmaları fabrikalarında ziyaret etmesinden büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

Atayolu, “İhracatçılarımıza ve ihracat potansiyeli yüksek olan, üretim yapan üyelerimize yönelik düzenlenen bu seminer için Ekonomi Bakanlığımıza teşekkür ediyor, keyifli ve yararlı bir etkinlik olmasını diliyorum” diye konuştu.

Toplantıda Muğlalı ihracatçılar, Türkiye’nin büyükelçiliklerinin bulunduğu ülkelerde o ülkelerin mevzuatını bilen mali müşavir istihdam edilmesi talebini dile getirdi.

Muğlalı balıkçılar ihraç edilen her 3 balıktan birini ihraç etti

Muğla, 2017 yılının Ocak-Kasım döneminde 394 milyon 149 bin dolarlık ihracata imza atarken, bu rakamın yüzde 69’luk dilimini temsil eden 272 milyon 104 bin dolarlık ihracatı su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü tek başına gerçekleştirdi. Muğlalı balıkçılar, Türkiye’nin ihraç ettiği her üç balıktan birini ihraç etme başarısı gösterdi. Yatırım teşvik sisteminde 5. bölge avantajlarından yararlanma şansına sahip olan Muğlalı madenciler, 2017 yılında Ocak-Kasım döneminde Muğla ihracatına 45 milyon dolarlık katkı sağlayarak ikinci olurken, gemi ve yat sektörü 26 milyon dolar ihracat yaptı.

Toplantıya Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Salih Atayolu, Muğla Mermerciler Derneği Başkanı Mustafa Ercan ve Muğlalı firma temsilcileri katıldı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !