Başkan Azerbaycan izlenimlerini anlattı

Haber Tarihi : 26.10.2009 17:44:05 Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan Asya Üniversitesi'nin konuğu olarak geçtiğimiz hafta bu ülkeye giden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, düzenlediği basın toplantısı ile izlenimlerini basın mensupları ile paylaştı.
A +   A -

Asya Üniversitesi’nin konuğu olarak Azerbaycan’a giden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, gezi dönüşünde yaptığı basın toplantısıyla izlenimlerini anlattı. Açıklamalarına ülkeyi tanıtarak başlayan Başkan Saatcı, gerek dil gerekse de kültürel anlamda Türkiye ve Azerbaycan arasında bir benzerlik olduğuna değindi. İki ülke arasında dostluğa leke getirmek isteyen bazı grupların olduğunu ifade eden Saatcı, Aralık ayında Fethiye’de yapılacak olan Türk Kurultayı’na orada bulunan görevlileri davet ettiğini de belirtti.
Fethiye Belediyesi Meclis Salonu’nda basın mensuplarının geziye ilişkin sorularını cevaplandıran Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Bakü Asya Üniversitesi’nin davetlisi olarak Azerbaycan’da bazı incelemeler yapmak için gittik. Orada öğrenim gören arkadaşlarımızı Türkiye’deki yerel yönetimler hakkında bilgilendirmek için bir toplantı da yapıldı. Kültürümüz ve diller arasında bir benzerlik var. Oradaki bürokratlarla yaptığımız görüşmelerde, onların bize bir kırgınlığı göze çarpıyor. Ermenistan ile yapılan protokole bir tepki var. Türk Bayraklarının kaldırılmasına kadar gitti iş” dedi.
Saatcı ülkeye dair izlenimlerinde “Azerbaycan’da petrol kuyuları devamlı çalışıyor. Ülke çok ciddi bir değişim içinde” diyerek hayranlığını da dile getirdi ve “Bakü’de her şeyiyle muhteşem bir şehir inşa ediliyor. Görsellik açısından en kısa zamanda Bakü, Asya’daki başkentlerin içerisinde çok öne çıkacaktır diye düşünüyorum. Çok keyif aldığımız bir gezi oldu. Devlet büyüklerimiz umarım en kısa zamanda bu bayrak krizini ortadan kaldırırlar. Azerbaycan’da da aramızı açmak isteyen gruplar var” diye konuştu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !