Bayramın Şerbetli Ama Hafif Tatlısı 'Muğla Saraylısı'

Haber Tarihi : 25.06.2017 11:58:52 Yörüklerin kız isteme merasiminde özel hazırladığı şerbetli tatlı 'Muğla saraylısı', doğallığı ve hafifliğiyle bayram lezzetleri arasına girmeye başladı Tatlı üreticisi Şahbaz: 'Türkiye'nin her yerine bu tatlıyı gönderiyoruz. Yurt dışından da çok talep var. Amacımız 300 yıllık geleneği yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak' MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Karakuş: 'Muğla saraylısının coğrafi işaret tescili için yaptığımız başvuru kabul edildi'
A +   A -

DURMUŞ GENÇ - Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Muğla'da, Yörüklerin kız isteme merasimlerinin vazgeçilmez lezzeti şerbetli 'Muğla saraylısı', doğallığı ve hafifliğiyle bayram tatlıları arasına girdi.

Yörede üretilen zeytinyağı ve cevizlerin yoğun kullanıldığı, hafif olması nedeniyle tercih edilen Muğla saraylısı, endüstriyel tasarım tescilinin alınmasının ardından Türkiye'de birçok yere ve yurt dışına pazarlanıyor.

'Muğla sarı lirası' olarak da bilinen tatlının Ramazan Bayramı'nda yoğun talep görmesi nedeniyle ustalar gece gündüz mesai yapıyor.

Tatlı üreticisi Memduh Şahbaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tatlının yıllar öncesinde kömür ateşinde iki tarafı da çevrilerek pişirildiğini, rafine şekerin olmadığı zamanlarda pekmezle hazırlandığını söyledi.

Tatlının, 2007'de 'Muğla saraylısı' ismiyle endüstriyel tasarım tescilini yaptırdıklarını anlatan Şahbaz, tatlıyı markalaştırarak Türk gıda sektörüne yeni bir lezzet kazandırdıklarını dile getirdi.

Şahbaz, Muğla saraylısının kentin sosyal hayatında önemli yeri bulunduğunu ifade etti.

Tatlının kentte Yörüklerin geleneksel kız isteme merasimlerinde hazırlandığını kaydeden Şahbaz, Muğla saraylısının, eski adını, damadın ailesince kız evine nişan takmaya gidilirken tatlının ortasına konulan sarı liradan aldığını bildirdi.

- 'Ustalara tatlıyı yapan yaşlı kadınlardan ders aldırdık'

Muğla'ya ait yöresel damak zevkinin korunması için yürüttükleri çalışmalar kapsamında ustalara, tatlıyı yapan yaşlı kadınlardan ders aldırdıklarını vurgulayan Şahbaz, 'Ondan sonra tatlıyı vitrine koyduk. İlk gün, iki saat içerisinde iki tepsi tatlıyı sattık ve bu bize bir ışık verdi. Çünkü tatlıyı alan hemen ismiyle istemeye başladı. Bölgemizin bu tatlıyı özlediğini hissettik ve ticari olarak piyasaya sunduk.' diye konuştu.

Türkiye'nin her yerine bu tatlıyı gönderdiklerini anlatan Şahbaz, 'Yurt dışından da çok talep var. Tanıtımı oldukça yaygınlaşmaya başladı. Amacımız 300 yıllık geleneği yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak. Biz bu çalışmayla para kazandık ama asıl önemlisi kaybolmaya yüz tutmuş bir tatlı çeşidini tekrar topluma kazandırarak bir kültürü yaşatmanın mutluluğunu yaşadık.' ifadelerini kullandı.

- 'Günde 20 tepsi tatlı üretirken şimdi 300 tepsi yapıyoruz'

Şahbaz, tatlıyı ülkenin dört bir yanına kargoyla ulaştırdıklarını bildirdi.

Bayram öncesi yoğun talebi karşılamaya çalıştıklarını belirten Şahbaz, 'Özellikle Ankara ve İzmir'den yoğun sipariş aldık. Normal zamanlarda günde 20-30 tepsi Muğla saraylısı yaparken, şu an günde 250-300 tepsi üretim yapıyoruz. Siparişlere yetişmeye çalışıyoruz. Vatandaşlar Muğla saraylısına sahip çıktı ve hafif olması nedeniyle aranan bir lezzet oldu. Özellikle bölgede bayram sofralarının da vazgeçilmezi oldu. Tatlıyı yurt dışına özellikle Almanya, İngiltere, İtalya, ABD, Hindistan'a gönderiyoruz.' dedi.

Yurt dışından Muğla'ya gelen tatilcilerin de tatlıyı çok beğendiğini vurgulayan Şahbaz, çok sayıda turistin ülkelerine dönerken Muğla saraylısı götürdüğünü ifade etti.

Şahbaz, tatlının buzdolabına konulmadığı sürece yaklaşık bir hafta muhafaza edilebildiğini de kaydetti.

- 'Muğla saraylısı tescilli ürün olacak'

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş ise kentteki ürünlerin tescilinin yapılması gerektiğini düşünerek 2016'yı 'markalaşma yılı' ilan ettiklerini ve bu yönde yoğun çalışma içine girdiklerini bildirdi.

Muğla saraylısının yanı sıra Muğla beyaz mermeri, Muğla köftesi, Muğla tarhanası, Datça nurlu bademi, Kavaklıdere cevizi ve Ortaca limonunu için Türk Patent ve Marka Kurumuna coğrafi işaret başvurusunda bulunduklarını anlatan Karakuş, Muğla saraylısının tescili için yaptıkları başvurunun kabul edildiğini söyledi.

Karakuş, 'Şu anda tescillenme süreci devam ediyor. İnşallah kısa sürede Muğla saraylısı tescilli bir tatlı olarak Türk ve dünya mutfaklarındaki yerini alır. Çünkü bu tatlının bölgemizde 300 yıllık bir geçmişi var.' dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !