Bodrum katı atık sorununa çözüm buluyor

Haber Tarihi : 04.12.2009 10:56:09 Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak Bodrum'a katı atık depolama tesisi yapılması konusunda İspanyol bir heyetle protokol imzalayacaklarını söyledi.
A +   A -

Bodrum Yarımadası Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği toplantısında konuşan Vali Altıparmak altyapı hizmet birliği 2010 yılı yatırım program teklifinde yer alan katı atıkla ilgili konuda önemli açıklamalarda bulundu.
Bodrum Ticaret Odası Konferans Salonu'ndaki toplantı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Bodrum'da söz konusu tesisin yapılması işini turizm altyapı hizmet birliğinin üstlendiğini kaydeden Vali Dr. Ahmet Altıparmak, "Çalışmalar hızla devam ediyor. Çevre il müdürlüğümüz, belediyelerimiz işin içinde. Haftaya Salı günü İspanyol bir heyetle protokol imzalayacağız. Bu protokol çerçevesinde de birliğimize hiçbir yük getirmeden çok cuzi masraflarla, projelendirme
çalışmalarını ücretsiz olarak onlara yaptıracağız. Proje çalışmalarından sonra Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan alacağımız destekle, altyapı hizmet birliğimizin imkanları ve Valiliğimizin başka kaynaklardan temin edeceği kaynaklardan en kısa zamanda bunu bitirmeyi amaçlıyoruz. Hedeflerimizi, amaçlarımızı sıraladığımız zaman bizim için birinci öncelikli olan Bodrum katı atık depolama tesisinin bir an önce yapılıp hizmete sunulmasıdır. Ondan sonra bundan enerji üretilir, gübre üretilir, bunlar işin devamıdır.
Süre olarak firmanın bize yapım aşamasında öngöreceği süre önemli. O süre verildiği zaman sizlerle paylaşırız" dedi.
Bu arada Bodrum Yarımadası'nda katı atık sorunu özellikle, vahşi depolamanın yapıldığı çöplük alanlarda çıkan yangınlarda gündeme gelmişti. Geçtiğimiz aylarda, ilçede katı atık problemine çözüm bulmak amacı ile yapılan çalışmalar neticesinde katı atık depolama tesisinin yapılması için Mumcular beldesi sınırlarında yaklaşık 30 hektarlık bir alanın belirlendiği açıklanmıştı.

EN BÜYÜK SORUN KULLANMA SUYU
Turizme yönelik çalışmalara değinirken güven temin etmenin altını çizen Vali Altıparmak Bodrum'da otellerde en büyük sıkıntının kullanma suyu olduğunu söyledi. Bodrum içerisinde yüzlerce tanker dolaştığını ayrıca kaçak kuyu ve tanker konusunda ihbarlar geldiğini savunan Vali Altıparmak bu konuda, "Arkadaºlar, çaresizlik. Yok su yok. Vard? da yani biz kaça?a izin mi verdik? Ama bir taraftan da DS?'nin suyu gelmesin diye insanlar inadına karşı şekilde mücadele veriyorlar. Neyin mücadelesini
veriyorlar anlamış değilim. Bodrum'un yolunu kesip kapatacak halimiz yok. Bodrum dünya markası olmuş bir yer. Buraya yerlisiyle yabancısıyla insanlar gelecek. Peki ne kullanacak? Halen bu çağda tankerlerle mi devam edelim? Bunun sonu yok. Eğer DSİ'nin suyu gelmezse gelmesin diyorsanız o zaman tankerlere de izin vermeyeceğiz. O zaman her bir otel deniz arıtmasından kendi suyunu kendi arıtıp kullanacak. Kimin gücü yeter. Bunu yapan var ama bunun maliyetini de düşünün" ifadelerini kullandı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !