Ege Denizi'ndeki Deprem

Haber Tarihi : 25.07.2017 12:34:23 Muğla Valisi Civelek, depremden etkilenen Datça ilçesinde incelemelerde bulundu Civelek: 'Buradaki binalar eski ve yığma taş olduklarından tehlike arz ediyor. Binaların bakım ve onarımı ya da yıkılıp yıkılmayacağıyla ilgili nasıl bir karar verileceği inceleme sonucu belirlenecek. Bu süreç hızlandırılarak, vatandaşlarımızın mağduriyeti önlenecek'
A +   A -

Muğla Valisi Datça ilçesinde inceleme yaptı.

İlçede depremden etkilenen Reşadiye Mahallesi'ni gezen Civelek, vatandaşlara 'geçmiş olsun' dileklerini iletti. Civelek, depremden etkilenen binalara kesinlikle girilmemesi uyarısında bulundu.

Devletin her zaman vatandaşın yanında olduğunu ifade eden Civelek, deprem mağdurlarına gerekli tüm yardımların yapılacağını kaydetti.

Civelek, incelemelerinin ardından Reşadiye Mahallesi Muhtarı Sami Akkın'dan bilgi alarak, kahvehanede vatandaşların sorunlarını dinledi.

En büyük tesellilerinin depremde can kaybı yaşanmaması olduğunu belirten Civelek, 'Allah'a şükür can kaybımız olmadı. Ancak buradaki binalar eski ve yığma taş olduklarından tehlike arz ediyor. Binaların bakım ve onarımı ya da yıkılıp yıkılmayacağıyla ilgili nasıl bir karar verileceği gerekli inceleme sonucu belirlenecek. Bu süreç hızlandırılarak, vatandaşlarımızın mağduriyeti önlenecek.' dedi.

Vatandaşlardan Hüseyin Vural ise asıl sorununun mahalledeki kentsel sit ve tescilli binaların fazlalığı olduğunu savundu.

Mahallelerinde 148 binanın tescilli olduğuna dikkati çeken Vural, 'Buradaki evler 1950'li, 1960'lı yıllardan kalma. Buranın kentsel sit olması büyük bir yanlış. Lütfen yardımcı olun. Biz de elimizi taşın altına koyalım. Burayı projelendirelim. Anıtlar Kurulunun koruduğu binalar hep yıkıldı. Diğer binalar da yıkılacak. Bu binaların tamir olacağını sanmıyoruz. Reşadiye kentsel sit davasından kurtarılmalıdır.' görüşünü dile getirdi.

Tamer Özdenler de Reşadiye Mahallesi'nin depremden zarar görmesinin, kentsel sit olduğu için binalara çivi bile çakılamamasından kaynaklandığını iddia ederek, soruna çözüm bulunmasını istedi.

Vali Civelek, vatandaşların taleplerini dikkate alacaklarını, öncelikle depremin yaralarını saracaklarını kaydetti.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !