Fethiye Körfezi kirleniyor

Haber Tarihi : 22.11.2009 17:59:57 Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ve Muğla Üniversitesi işbirliği ile Fethiye Körfezi'nin neden kirlendiğini araştırmak üzere bir komisyon kuruldu. 2010 yılında tamamlanacak olan çalışmada körfezi kirleten etkenler rapor edilecek.
A +   A -

Fethiye Körfezi’nin ıslah edilip temizlenmesi gündemdeki yerini korurken, FTSO sorunun kaynağını bilimsel olarak araştırmak için çalışma başlattı. Muğla Üniversitesi’nden akademisyenlerin yer aldığı ‘Deniz Kirliliğinin Önlenmesi’ isimli proje ile körfezi kirleten sorunların iskeleti çıkarılacak.

Projenin 2010 yılında tamamlanacağını söyleyen FTSO Başkanı Akif Arıcan, çalışmanın şuan için dere yataklarında yoğunlaştığını ifade etti. Proje kapsamında bütün kurumların desteğinin alındığını ve onlarla görüş alışverişinde bulunulduğunu kaydeden Arıcan, proje sonunda kirlenme kaynaklarını kurutacak önlemlerin ortaya çıkarılacağını anlattı. Fethiye’nin turizmde dünyanın en güzel tabiatına sahip yerlerinden biri olduğunu belirten Arıcan, “Fakat denizimizin üçte biri şu an dolmuş durumda. Çalış’taki üyelerimizin bildirdiğine göre artık Çalış’ta da denize girilemiyor. Muğla Üniversitesi ile bir çalışma başlattık. Bütün bölgedeki kurum kuruluşların düşüncelerini alarak bir çalışma yapıyorlar. Bütün kurumların el birliği ile çalışması durumunda denizimizi kurtarabileceğiz. Bunun sonuçlarını önümüzdeki günlerde herkes görecek. Denizi kirleten nedenlerin tespit edilmesi, derelerin ıslah edilmesi gereklidir. Bu rapor çıktıktan sonra kurumların tedbir alması ile ilgili görüşmelerimiz olacak” dedi.

Akademisyenler tarafından kirlenme nedenlerinin rapor halinde çıkarılmasının ardından sıra Fethiye Körfezi’nin temizlenmesine geleceğini açıklayan Akif Arıcan, bunun için 50 milyon TL’ye ihtiyaç olduğunu söyledi. Fethiye körfezinin tabanında 2 milyon metreküp çamur olduğunu ve bunun da maliyeti artırdığına değinen FTSO Başkanı Arıcan, bu çalışma için herkesin el ele verip birlikte hareket etmesini istedi. Körfezin temizlenmesi ile birlikte Fethiye’deki bütün evlerin birer pansiyon olacağını ifade eden Arıcan, bunun Fethiye’nin turizmden elde ettiği geliri artıracağını açıkladı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !