İngiliz Basınında Türkiye'de Yapılan Estetik Ameliyatlarına Olumsuz Eleştiri

Haber Tarihi : 14.02.2018 09:05:03 MUĞLA – Daily Mirror’da yer alan haberde Türkiye’de yapılan estetik operasyonlarla ilgili olumsuz eleştiriler yer aldı. Habere konu olan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Mehmet Kaya’nın yaptığı operasyonda mağdur olduğunu öne süren Kimberley Van Rijsingen, hukuki yollara başvuracağını açıkladı. Dr. Kaya ise iddiaların asılsız olduğunu söyledi.
A +   A -

İngiltere’de yayınlanan Daily Mirror’da yer alan bir haberde Marmaris’te kliniği bulunan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Mehmet Kaya’nın estetik ameliyat yaptığı birçok hastanın mağdur edildiği iddia edildi. Marmaris’te yaşayan Hollanda vatandaşı Kimberley Van Rijsingen de mağdur olduğunu iddia etti. Rijsingen, “Kliniği sosyal medya üzerinde buldum. Zayıflamak için mide küçültme ameliyatı oldum. 15 bin TL ücret ödedim ama ameliyatın yarısı yapıldı. İlk ameliyattan 6 hafta sonra benden 6 bin TL daha istediler. Benim göbeğimde hala enfeksiyon var. Benim gibi mağdur olan 27 kişi daha var. Bu haber yayıldıkça mağdur olanların sayısı artacaktır. Avukatla görüştüm. Böyle bir yerin kapanmasını istiyorum" dedi.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Mehmet Kaya da iddialara yanıt verdi. Kaya, “Ameliyat ettiğim hastalarımdan birinin bayan arkadaşı, komisyon verme karşılığı bize hasta getirebileceğini söyledi.

Ben de kabul ettim. Daha sonra bu bayanın hastalardan bizden habersiz para aldığını öğrendik. Bundan sonra da bize hasta göndermemesini, herhangi bir şey kazanamayacağını belirttik. Bu olay sonrasında daha öncesinde sosyal medyada bizim hakkımızda iyi şeyler yazan ve arkadaşlarını gönderen kadın, ameliyat sonrasında iyileşme dönemindeki hastaların fotoğraflarını bulup, daha iyileşmeden sanki çok kötü ameliyatlar yapılıyormuş gibi göstermeye çalıştı. Televizyona başvuran hastaları izlediğinizde yüzlerinde, gözlerinde dedikleri gibi bir sıkıntının olmadığı görülmektedir" diye konuştu.

Kaya, sosyal medyada örgütlenen 27 kişinin aynı kişi tarafından örgütlediğini belirterek şöyle konuştu:

“Yayınlanan fotoğrafların hepsi erken dönem fotoğraflar. Kim ameliyat ederse etsin morluk, şişlik, kızarıklık ameliyatın ilk günlerinde görülür, bazen bir aya kadar uzar. Ameliyat ettiğimiz hasta grubu da ortalama 60 yaş üstü olduğu için ve alkol, sigara kullandığı için bu tip dikiş açılmaları hepsinde olacaktır. Yani ameliyatları kim yaparsa yapsın bu tür komplikasyonlar olacaktır. Doktor olmayan biri bunları gördüğünde ne olmuş gibisinden aşırı tepki verebilir.”

Yargı yoluna gideceğini söyleyen Kaya, “Yabancı basının bunu desteklemesinin nedeni, İngiltere’de, Almanya’da plastik cerrahi bizden çok daha geri. Ameliyat ettiğimiz hastalarda kedi yaptığımız işlemlere bakıyoruz, onların yaptığı işlemlere bakıyoruz, bizim en kötü doktorumuz bile onların en iyi doktorundan daha iyi iş yapıyor. İddiaların tümü asılsızdır” dedi.