Kaplumbağa Ziyaretçileri 50 Bini Aştı

Haber Tarihi : 28.01.2018 11:20:56 Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Kaska: 'DEKAMER'e İngiltere, Hollanda ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkeden ziyaretçi geliyor. Geçen yıl 50 binin üzerinde ziyaretçiye birebir bilgiler verildi'
A +   A -

OSMAN AKÇA - Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Türkiye'nin ilk kaplumbağa rehabilitasyon merkezinde geçen yıl 50 binden fazla yerli ve yabancı ziyaretçiye bilgi aktarıldı.

Dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nda bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde (DEKAMER) görevliler yaralı kaplumbağaların tedavi, bakım ve rehabilitasyonunu yapıyor. Merkeze gelen yerli ve yabancı turistler, caretta carettalar ile diğer deniz kaplumbağaları hakkında bilgilendiriliyor.

Ziyaretçiler bulunduktan 45 gün sonra ölen albino caretta caretta yavrusu ile yaralı bulunduktan iki yıl sonra ölen 3D çene protezli caretta caretta Akut-3'ün sergilendiği DEKAMER Deniz Kaplumbağaları Müzesine de ilgi gösteriyor.

DEKAMER Müdürü ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kaska, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezin hem deniz kaplumbağalarının tedavisi anlamında hem de gelen ziyaretçilere verilen bilgiler ile farkındalık oluşturduğunu söyledi.

İztuzu Sahili'nin, Muğla'nın vitrini olduğunu ifade eden Kaska, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü adına deniz kaplumbağalarının koruyuculuğunu yaptıklarını dile getirdi.

Kaska, DEKAMER'de yapılan bilgilendirmeler aracılığıyla yaralı kaplumbağalar görüldüğünde merkezin aranması bakımından önemli sonuçlar alındığını ifade etti.

Merkezin 10.00 -18.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olduğunu belirten Kaska, "DEKAMER'e İngiltere, Hollanda ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkeden ziyaretçi geliyor. 2017 yılında 50 binin üzerinde ziyaretçiye birebir bilgi verildi. Merkezde görevli yaklaşık 40 kişilik gönüllü ekiple bunları başarıyoruz." dedi.

Kaska, merkeze getirilen yaralı kaplumbağaları, röntgenlerini çekerek ve kan analizlerini yaparak ilaçla tedavi ettiklerini anlattı.

- "Bu yıl 62 yaralı kaplumbağa tedavi altına alındı"

DEKAMER alan sorumlusu Şenol Menzek, merkezde kış döneminde de kaplumbağaların tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

Amaçlarının kaplumbağaların tedavilerini tamamlayıp tekrar doğal ortamlarına kavuşturmak olduğuna işaret eden Menzek, şunları söyledi:

"Şu an iki caretta caretta ve bir Nil kaplumbağasının tedavisi devam ediyor. Bu yıl yaklaşık 62 kaplumbağa yaralı olarak merkezimize geldi. Yaralı kaplumbağaların neden yaralandığı, onların tedavileri için neler yaptığımızı açıklayarak ziyaretçilerimizi bilgilendiriyoruz."

DEKAMER'e gelen üniversite öğrencisi Saliha İrem Akça, buraya ikinci kez geldiğini belirterek, "Kaplumbağaların tedavileri ve doğal ortama bırakılış sürecini izlemek müthiş. Bu çalışmaları olumlu buluyor ve destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Burada ayrıca kaplumbağalar için bir müze var. Kaplumbağaların yumurtadan çıkıp denize ulaşmasına kadarki yaşam süreçleri hakkında bilgi veriliyor. Bu insanların bilinçlenmesi için çok önemli." sözlerine yer verdi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !