Menteşe'de 'Yerel Tohum-Fide' Şenliği

Haber Tarihi : 21.04.2018 15:23:56 Menteşe Belediyesi ve Yerel Tohum Derneği Muğla Şubesi tarafından yerel üreticilerin desteklenmesi ve yerli tohum kullanımının özendirilmesi amacıyla düzenlenen ‘6. Yerel Tohum ve Fide Şenliği’ Menteşe pazaryerinde gerçekleştirildi.
A +   A -

Çevre il ve ilçelerden çok sayıda üretici ve vatandaşın katıldığı günde konuşma yapan Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Bizim Menteşe olarak amacımız ata mirasımız yerel tohumları saklayıp koruduktan sonra paylaşarak toprakla buluşmasını sağlamak. Bu şekilde çiftçimize, tarımsal faaliyetlere ve ekonomiye destek veriyoruz” dedi.

GÜRÜN: “TARIMDA KURTULUŞ HAREKETİ”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, belediyenin tarımsal faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Gürün, “Dünyada çığ gibi büyüyen kimyasallaşma hareketine karşı Türkiye’de bir refleks oluştu. Organik ürünlere yöneldiğimiz bu süreçte yerel tohum ve fide şenliği adeta tarımda kurtuluş hareketi. Hastalıklı bir toplum yaratılmaya çalışılıyor. Bizler bu durumdan süratle kurtulmalıyız” diye konuştu.