Milas Eğitim Bir-Sen'den İmza Kapmayansı

Haber Tarihi : 03.04.2018 11:53:33 Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen), öğretmen performans değerlendirme taslağına tepki göstermek ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddete karşı yasal düzenleme talebi için tüm illerde olduğu gibi Muğla’nın Milas ilçesinde de imza kampanyası başlattı.
A +   A -

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim Bir-Sen), öğretmene yönelik Performans Değerlendirme Sistemi’ne karşı dün saat 11.00’de 81 ildeki eğitim kurumlarında imza kampanyası başlattı.

Eğitim Bir-Sen, performans değerlendirme taslağına karşı “İmzanı Gönder, İradeni Göster” sloganıyla tüm eğitim kurumlarında 1 ay sürecek bir imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasına, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Tüm öğretmenleri kampanyaya destek olmaya çağıran Eğitim Bir-Sen Milas Şube Başkanı Ali Akarca, “Son zamanlarda, gündemde 2 olay var öğretmenlerle ilgili. Şu son hafta içerisinde, öğretmenlere ve müdürlere uygulanan şiddet ile ilgili olaylar meydana geldi. Öğretmenlere ve idarecilere uygulanan şiddetle ilgili ve öğretmenlere uygulanan Öğretmen Performans Değerlendirme Taslağına hayır diyor, mesleğimizin daha fazla yıpratılmasına müsaade etmeyeceğimizi buradan haykırıyoruz. Bu sadece sendikamızın imza kampanyası değildir. Öğretmenlerin, öğrenciler tarafından magazin konusu olması tüm sosyal medyada paylaşıyorlar. Bu imza kampanyasına, sendikaya bakmadan tüm öğretmen arkadaşlarımızın desteğini bekliyoruz. Türkiye genelinde performans taslağına itirazımızı tescilleyecek imzaları atıyor, şiddete dur diyecek iradeyi gösteriyoruz. 81 ilde üyelerimizin emeği, tüm eğitim çalışanlarının desteğiyle büyüteceğimiz bu sese, yetkililerin sessiz kalmamasını umuyor haksızlığa ve zorbalığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi.Performans değerlendirme taslağının hukuki ve kanuni dayanağı olmadığını ve öğretmeni örselediğini iddia eden Akarca, anlık ve kısa vadeli performans ölçümünün mümkün görünmediğini söyledi.

Akarca, “Öğretmenlerimiz, eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısı olmayacak aksine kurumsal bütünlüğü bozacak, mesleki motivasyonu düşürecek, çalışma barışını yok edecek, işbirliğini zedeleyecek, öğretmenlik mesleğini örseleyecek performans değerlendirme sürecine tabi tutulmak istenmektedirler. Yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, not vermesi gerekeni not alana dönüştürecek, eğitimin paydaşlarını gerçek rollerinden uzaklaştıracak bir değerleme sisteminden medet ummak, sahip olduğumuz değerleri de israf etmek olacaktır” diye konuştu.

Akarca, imzaların 1 Mayıs 2018 tarihinde sona ereceğini ve toplanan imzaların TBMM’ye ve Milli Eğitim Bakanlığına verileceğini söyledi.

Akarca, eğitimin öznesi olan eğitimcilerin son yıllarda şiddetin nesnesi haline getirildiklerini savundu.

Akarca, hükümeti şiddete karşı yasal düzenlemeler getirmeye davet ettikten sonra başlatılan kampanyaya ilk imzasını attı. Açıklama, imzalarına atılmasının ardından son buldu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !