Milas'ta kültür ve turizmi koruma toplantısı

Haber Tarihi : 04.12.2009 09:16:23 Milas Kültür ve Turizmi Koruma ve Geliştirme Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği olağan toplantısı, Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında yapıldı.
A +   A -

Bölgedeki birliklerin kuruluşuyla Türkiye’nin ve özellikle Muğla’nın turist getiren ülkelerde daha sistemli tanıtıldığını ifade eden Vali Altıparmak, turizmden direkt ya da dolaylı pay alan her kurumun, her işletmenin üye olmasını istedi.
Milas Ticaret ve Sanayi Odası Labranda Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının gündeminde birliğin 2010 yılı faaliyet raporu ve bütçesi görüşülerek onaylandı. Toplantının en ilgi çeken bölümü birliğe üye ve dolaylı yoldan turizmden gelir elde eden tesis ve meslek gruplarından yıllık olarak alınacak aidatlar oldu.
Milas Belediyesi’nin 7 Aralık’taki meclis toplantısında üye olma kararı alması beklenen Milas Kültür ve Turizmi Koruma ve Geliştirme Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği’nin ilan ettiği turizm bölgelerindeki otel, motel, apart ve pansiyon işletmesi, yat işletmeciliği, barlar ve gece kulüpleri, restaurant ve lokanta, seyahat acentesi ve tur şirketleri, turist rehberliği, halıcı, derici, kuyumcu, taksi, dolmuş, market, döviz bürosu, berber/kuaför/güzellik salonu, hediyelik eşya, pastane ve ekmek fırınları, emlak bürosu, 1. sınıf süpermarket, 2. sınıf süpermarket, özel hastaneler, özel klinikler, beton santralleri, avukatlar, doktorlar, maden ocakları, taş ocakları, mermer ocakları, eczacılar, mimar - mühendislik büroları, veterinerler, otomotiv satış ve servis, mağaza ve show, inşat marketleri, müteahhit ve taahhütlük hizmetleri, bankalar, akaryakıt istasyonları, rent a car, balık çiftlikleri, balık paketleme tesisleri ve yem fabrikaları, prina fabrikaları, zeytinyağı üreticileri ve limanlar gibi işletmeler ve meslek gruplarından yıllık aidatlar alınacak.
Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, birliğin entegre çalışması sayesinde son olarak İngiltere fuarında daha kapsamlı ve bütünsel bir tanıtım yapıldığına dikkat çekerek; “Turizmden yaklaşık 38 ayrı sektör doğrudan veya dolaylı bir şekilde yararlanıyor. Bütün bu sektörde yer alan işletmelerden kanun gereği katılım payı alabiliyoruz. Onun için ciddi bir gelirimiz olacak. Faaliyetlerimizde çeşitlenecek. Daha önce yurt dışına gidildiğinde Bodrum, Marmaris, Fethiye tanıtılıyormuş. Diğer ilçelerimiz ortada yok. Ben göreve geldiğim günden itibaren fuarlardan daha fazla stant almaya başladık. Muğla’nın hemen hemen tüm ilçelerini tanıtmaya çalışıyoruz. Milas’ı da artık tanıtmaya başladık. Tanıtım çerçevesinde ‘Milas’ diye bir kitapçık bastırdık. Birliğimiz tarafından yaptırıldı. Tüm dünyaya dağıttık. Turizmde tanıtım artık bölge tanıtımı olarak yapılıyor. Bizde Muğla’yı bölgemiz olarak tanıtmaya devam ediyoruz. Bütçemiz el verdiği sürece bu tarz çalışmalar yapacağız. Milaslılar için birlik önemli. Onun için birliğe sahip çıkılması gerekiyor. Bu birliğin başkanı kim olursa olsun sorumlulukları devam edecektir. Bu birliklerden başta belediyeler, sonra muhtarlar sonra vatandaşlar yararlanabilecekler. Bölgemizin var olan değerlerinden daha çok yararlanacağız” dedi.
Milas’ta özellikle Uyku Vadisi, Güllük Dalyanı projelerini önemsediğini kaydeden Vali Altıparmak, ivedilikle ilk olarak kira yöntemiyle tarihi bir Milas evini hizmet binası olarak kazandırmayı düşündüklerini söyledi. Altıparmak Muğla Valiliği olarak binanın restorasyonunu üstlenileceği müjdesini de vererek; “Birliğimize ilk etapta Milas’ta bir hizmet binası kiralanacak. Ancak daha sonra imkanlarımızı zorlayacağız. Eğer uygun fiyatta tarihi bir bina bulabilirsek böyle bir bina almayı düşünüyoruz. Alınan binanın restorasyon çalışmalarına da valilik olarak destekte bulunacağız. Eğer yapabilirsek hem Milas hem birliğimiz güzel bir binaya kavuşacak” diye konuştu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !