Minik Zeynep'ten Duygu Dolu İstiklal Marşı

Haber Tarihi : 19.05.2012 10:32:44 Türk edebiyatı'nın batılı anlamda yazılıp oynanan ilk tiyatro yapıtı olan, Namık Kemal’in ünlü eseri Vatan Yahut Silistre, Ortaca Anadolu Lisesi Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelendi.
A +   A -

Oyun hakkında bilgi veren oyunun yönetmeni Halis Öz, “Okulumuz, Ortaca Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde hazırlandı, 15 öğrenci görev yaptı. Yaklaşık 5-6 ay gibi bir sürede hazırlandık. Vatan Yahut Silistre’yi 2 perde olarak hazırladık. 1.perde kısa, ev sahnesi var. İkinci bölüm asıl bölüm bize göre. Bu bölümde bir kalede yapılan mücadele ve geriden geriye ele alınan dramatik bir aşk hikayesi, giden ve 16 yıl sonra bulunan baba, bu baba ile kızın kavuşması ve evlilik sahnesi ile sona eren bir oyun. Tamamen milli ezgileri, milli duyguları öne çıkartan bir oyun diye düşündük ki zaten İstanbul’da ilk oynandığında halkı gerçek anlamda galeyana getirmiş bir oyun. 140 yıllık bir oyun olmasına rağmen hala gündemini koruyan bir oyun. Biz vatan millet sevgisinin yeniden ele alınması için bu oyunu oynadık. Çünkü daha dün yeniden şehitlerimiz oldu. Bütün bunların yanında acaba biz neredeyiz. Çünkü öğrencilerimize baktığımızda maalesef çok acıdır ki, aksiyonu hızlı olan bir Hary Porter filmleri gibi ya da Play Station gibi, bunlarla oynadıkları için tiyatrolardan sıkılıyorlar, bir de sanıyorlar ki tiyatro sadece ve sadece gırgır, bel altı espirisi, bu çok acı aslında. Biz bir değişiklik istedik, tiyatronun sadece gırgır olmadığını, bel altı olmadığını ciddi konuları da ele aldığını göstermek istedik” dedi.

Gecede ilk olarak Zeynep Hilal Öz sahneye çıktı. 5 yaşındaki minik kız İstiklal Marşı’nı 10 kıta olarak okuyunca salondakilerden büyük alkış aldı.

Yönetmenliğini Halis Öz’ün yaptığı, oyunda teknik ekipte Şaban Korkmaz, Uğurcan Aksoy ve Büşranur Tunel, rollerde ise Büşra Karabulut, Arifcan Güçlü, Ramazan Erpek, Erdem İşleyen, Melih Durdu, Fatih Şakar, Betül Aydın, Emre Poyraz, Enver Kaplan, Oğuzhan Arıcı, Oğuzhan Türkmen ve Hüseyin Abdullah Güz görev aldılar. 2 perdeden oluşan oyun sonunda oyuncular izleyenlerden büyük alkış alırken, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Şahin’de oyuncuları ve teknik ekibi tek tek kutladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahin ayrıca oyundan önce sahneye çıkan Zeynep Hilal Öz’ü bir kez daha sahneye çağırdı ve İstiklal Marşı’nı bir kez daha okuttu. İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Şahin, Minik Kızı tebrik ederken, “Zeynep Hilal İstiklal Marşı’nı yakışır güzellikte okudu, kendisi gibi” dedi.

Geceye damgasını vuran Zeynep Hilal Öz 5 yaşında ve oyunun yönetmeni Halis Öz’ün kızı. Özalp İlköğretim Okulu, 4 yaş grubu kreşine giden minik kız, İstiklal Marşı’nı bu yıl öğrenmiş .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !