Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde 'Su Stratejileri' Konferansı Düzenlendi

Haber Tarihi : 22.03.2018 20:20:19 AK Parti İstanbul Milletvekili Külünk:'Biz su yollarının, enerji yollarının ve çelik yollarının kesiştiği bir kavşak noktadayız. Bir idealizm etrafında buluşmak mecburiyetindeyiz. Bu idealimiz daha büyük ve daha güçlü bir Türkiye idealizmidir'
A +   A -

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından "Büyük ve Güçlü Türkiye Yolunda Su Stratejileri" konferansı düzenlendi.

MSKÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen program "Su, Ney, Semazen" gösterisi ile başladı.

Daha sonra "Karasal Su Kaynakları ve Uluslararası Su Yolları" konulu sunum yapan Muğla Valisi Esengül Civelek ise günümüzde suyun canlıların yaşamlarını devam ettirebilmesi için vazgeçilmez ve hiçbir madde ile kıyaslanması mümkün olmayan yaşamsal kaynak olduğunu söyledi.

Gelinen noktada suyun ekonomik, sosyal, çevresel ve stratejik boyutları ile ele alındığını anlatan Civelek, kalkınmanın başlıca itici gücü su kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ise susuz bir hayatın mümkün olmadığını ifade etti.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Ceyhun Özçelik ise 21.yüzyılda karşılaşılan su sorunlarının temelinde ise çevresel ve iklimsel değişimlerin bulunduğunu dile getirdi.

Programda daha sonra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Emre Dinçer ile öğretim üyeleri tarafından Dünya Deniz Ticaretinde Kanal ve Boğazların Önemi, Türkiye ve Çevresi Su Politikası ve Su Stratejileri, Türkiye'nin Sınır Aşan Akarsu Havzaları, Türkiye'nin Ortadoğu ile İlişkilerinde Su Sorunları, Orta Doğu Su Denkleminde Türkiye konulu sunumlar yapıldı.