Ortaca'da Diyabet Semineri

Haber Tarihi : 17.11.2017 11:40:05 Muğla’nın Ortaca ilçesinde, Dünya Diyabet Günü etkinlikleri kapsamında dolayısıyla bilgilendirme semineri düzenlendi.
A +   A -

Ortaca Kent Konseyi Toplantı Salonunda, Ortaca Toplum Sağlığı Merkezi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birim Sorumlusu Zehra Bişen ve Türkiye Fizyoterapistler Derneği Muğla Sorumlusu Fizyoterapist Mehtap Güler tarafından “Diyabet Hastalığı” ile “Diyabetus Mellitusta Fizyoterapi ve Rehabilitasyon” konulu seminer verildi.

Ortaca Toplum Sağlığı Merkezi Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birim Sorumlusu Zehra Bişen, şeker hastalığını öğrenmenin hastalığı kontrol altına almak için ilk adım olduğunu söyledi.Diyabetin, Türkiye’de görülme sıklığının giderek arttığına dikkat çeken Bişen, “ciddi organ kayıplarına yol açan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen kronik bir hastalık. Diyabetli bireylerin yaşam kalitelerinin arttırılması, beslenme, egzersiz, tıbbi tedavi ve eğitimden oluşan dört temel faktör ile mümkün. Yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte fiziksel aktivitenin diyabetin ortaya çıkmasının engellenmesinde, geciktirilmesinde ve komplikasyonların oluşmasının önlenmesinde önemli rolü vardır” dedi.

Bişen; Diyabet nedir, diyabetli bireylerde kan şekeri nasıl yükselir, kaç çeşit diyabet vardır, diyabetten korunmak için öneriler nelerdir konularından oluşan sunum yaptı. Ardından Fizyoterapist Mehtap Güler’in slayt gösterisi eşliğinde yaptığı bilgilendirme sunumu ile seminer sonlandırıldı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !