Sosyal Medyadan 'Sanal Selektör'

Haber Tarihi : 06.08.2014 11:50:53 Muğla'da binlerce kişi, bir sosyal paylaşım sitesinde oluşturdukları gruptan, yollardaki radar uygulamalarını anlık olarak birbirlerine bildiriyor.
A +   A -

Daha çok Türklere özgü olduğuna inanılan ve stand-up gösterilerine konu olan sürücülerin yollardaki radarları selektör yaparak karşı yönden gelen diğer sürücülere bildirmesi olayını, Muğla'daki sürücüler abarttı. Sosyal medya üzerinden kurdukları "Muğla Radar ve Çevirme (Live)" isimli grupta bir araya gelen sürücüler, "sanal selektörler" yapmaya başladı.

Şu ana kadar 16 bin 495 üyesi bulunan grubu takip eden kişi sayısının bayram tatiline doğru artış göstermesi dikkat çekti. Bayram tatiline özel araçlarıyla gitmeyi planlayan grup üyelerinin, radar noktalarının sürekli paylaşılması konusunda grubun diğer üyelerinden istekte bulunduğu gözlendi.
-Kod adı: "Kuzu çevirme"
Grup kullanıcılarının radar yerlerini dikkat çekmeden bildirmek amacıyla yaptıkları komik paylaşımlar okuyanları gülümsetiyor. Sürücülerin bazı ilginç paylaşımları şöyle:
"Fethiye çıkışı Yanıklar'da, 3 ekip üflemeli hoşgeldin partisi dikkat", "Muğla-Datça arası gri Clio öpücük atıyor", "Muğla Akyaka Gülağzı Kavşağı'nı geçince katalog çekimi için manken aranıyor", "Milas-Bodrum Havalimanı'na gelmeden gülümseyin", "Yatağan Karakuyu, karayılan kamufle olmuş", "Yeni Karaköy'ü yolunda kara güvercin uyuyakalmış, Yatağan istikametine gidecek arkadaşlar dikkat", "Muğla heykelde çalgılı çengi var", "Bozarmut ışıklarda kuzu çevirme", "Bodrum Milas istikameti Koru Sanayi Kavşağı'nda beyaz güvercin iftar sofrası kurmuş", "Opet'e varmadan lezzet yolunu geçer geçmez lütfen dikkat, konu mankeni arıyorlar çekimler başlamış","Yeni Karakuyu karşısı, kara kız can yakıyor."
-Kuralları bile var
Grup yöneticileri tarafından üyelerin uyması gereken kurallar da belirlenmiş durumda. Kurallara uymayan üyelerin gruptan uzaklaştırıldığı belirtiliyor. Grup üyelerinin uyması gereken kurallar ise şöyle sıralanıyor:
"Gruba sadece gerçek kişiler kabul edilir, güzergahımızda 'çevirme var mı?' diye sormayınız, zaten cevap verecek kişi öncesinde görüp yazmıştır, yazmamışsa size de cevap vermez. Israrınızda gruptan çıkarılırsınız. Yol temiz gibi gereksiz paylaşım yapmayınız. İzinsiz reklam yapamazsınız. Reklamlar ücretlidir, admin ile bağlantıya geçebilirsiniz. Geyik yapmayınız. Fotoğraf paylaşımı yapmayınız. Radar arabasının neye benzediğini hepimiz biliyoruz, ısrarınızda gruptan çıkarılırsınız."
Bu arada, grup sayfasında yayınlanan reklamlardan da gelir elde ediliyor.


ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !