Türk Sahil Güvenliği Kardak Devriyesinde

Haber Tarihi : 28.01.2018 17:29:27 Kardak krizinin 22'inci yılı nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı gemiler ile Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarının devriye faaliyetleri gün boyu devam etti Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 3 bot, bölgedeki devriye faaliyetlerini sürdürüyor.
A +   A -

Kardak krizinin 22'inci yılı nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı gemiler ile Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarının devriye faaliyetleri aralıksız sürüyor.

Yunan gemilerini Kardak'a yaklaştırmayan, sabah saatlerinden itibaren Çataladası, Çavuşadası ve Kardak önlerinde devriye ve karakol faaliyeti yürüten Türk Deniz Kuvvetleri unsurları, uluslararası sulardan Türk karasularına döndü.

Bu arada, helikopterlerin eşlik ettiği Türk Sahil Güvenlik botları, kayalıkların etrafında manevra yaptı.

TCSG Umut Gemisi'nin kayalıklara doğru püskürttüğü, çoğunlukla yangınlara müdahalede kullanılan, "su topu" da denilen yüksek tazyikli su, ilginç görüntüler oluşturdu.

Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 3 bot, bölgedeki devriye faaliyetlerini sürdürüyor.

- Kardak krizi

"Figen Akat" isimli Türk gemisi, 25 Aralık 1995’te Bodrum'un 3,8 mil açığındaki Kardak kayalıklarında karaya oturmuş, Yunanistan, kendi karasuları olduğu iddiasıyla gemiyi kurtarmaya kalkmıştı. Türkiye, söz konusu bölgenin kendisine ait olduğunu belirterek duruma müdahil olmuştu. Yunanistan, kayalıklardan birine bayrak dikmiş, Türkiye de karşılık olarak 30 Ocak 1996’da bir diğer adaya bayrak dikmişti.

İki ülke çatışmanın eşiğine gelmiş, ABD başkanı ve NATO genel sekreterinin gayretleriyle kriz savaş noktasına varmadan sonlandırılmıştı.