'Türkiye'de Yılda 400 Bin İmplant Yapılıyor'

Haber Tarihi : 10.10.2017 11:05:34 Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Özzeybek: 'Türkiye'de yoğun bir şekilde implant uygulamaları gerçekleştiriliyor. Elimizdeki istatistiklere göre yılda 400 bin implant yapılıyor. Ekonomi verileri arttıkça, bu oran daha da yukarıya çıkacaktır' 'İmplant tedavisi yaptıran hastaların, sigaradan mutlaka uzak durması gerekiyor'
A +   A -

ALİ BALLI - Meffert İmplant Enstitüsü Başkanı Dr. Ali Arif Özzeybek, Türkiye'de implant (yapay diş kökü) uygulamalarının arttığını belirterek, "Elimizdeki istatistiklere göre, yılda 400 bin implant yapılıyor. Ekonomi verileri arttıkça, bu oran daha da yukarıya çıkacaktır." dedi.

Özzeybek, 2017 Kemik Sempozyumu için geldiği Bodrum ilçesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, genç neslin daha estetik dişlere ve daha düzgün gülüşlere sahip olmak için diş hekimlerine müracaat ettiğini söyledi.

Türkiye'de çok sayıda implant markası olduğuna işaret eden Özzeybek, hastaların hangi implant markasını seçeceğini derin derin düşündüğünü dile getirdi.

Bu noktada hastaların hekimine güvenmek zorunda olduğunu ifade eden Özzeybek, doktorların önerisi doğrultusunda hareket edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

- "Başarısızlık oranında hasta faktörü de var"

Özzeybek, Türkiye'de implant tedavisinin her geçen gün arttığını belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye'de yoğun bir şekilde implant uygulamaları gerçekleştiriliyor. Elimizdeki istatistiklere göre, yılda 400 bin implant yapılıyor. Ekonomi verileri arttıkça bu oran daha da yukarıya çıkacaktır. Yapılan 400 bin implantın 35 bini başarısız oluyor. İmplantın yerleştirildiği çene kemiğiyle ilgili biyolojiyi çok iyi bilmek gerekiyor. Bu başarısızlıkların temelinde bilgi eksikliğimiz var. Başarısızlık oranında hasta faktörü de etkili. En önemlisi ağız bakımının yanı sıra sigara ve alkol kullanımı faktörü. Ağız bakımı çok önemli. Günde üç kez dişlerin fırçalanıp ağız gargarasının yapılması gerekiyor."

Sigaranın diş sağlığını etkileme oranının yüzde 10'larda olduğuna dikkati çeken Özzeybek, implant yaptıran hastaların sigaradan mutlaka uzak durması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin implant uygulamalarında aşama katetmeyi sürdürdüğünü ifade eden Özzeybek, Türkiye'deki yaklaşık 25 bin diş hekiminden 3 bininin implant uygulaması yaptığını sözlerine ekledi.