Haber Tarihi : 27.10.2009 11:28:06

Ortaca'da seminer

Ortaca İlçesi Sarıgerme Tatil Köyü'nde turizm konusunda faaliyet Gösteren İber Otel'de “Yer altı su kaynaklarının kullanımı” hakkında slayt gösterimli Genesis projesi tanıtım konferansı düzenlendi.

IGEM Genel Koordinatörü Prof. Dr. İ. Ethem Gönenç konuşmacı olarak katılırken, konferansa Köyceğiz Kaymakamı H. İbrahim Çomaktekin, Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay, Ortaca İlçe Tarım Müdürü Şaban Karakaya ve personeli, Köyceğiz, Dalaman ve Dalyan Beldesi’nde konu hakkında çalışma yapanl kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşları verilen konferansta yer aldı.
Yer altı su kaynaklarının kullanımı ve Genesis projesi tanıtım konferansında konuşmacı olarak katılan İgem Genel Koordinatörü Prof. Dr. İ. Etem Gönenç; “Her şeyden önce bilinmesi gerekir ki, Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalı olarak bilinen ve söylenen yer, dünyaca kabul edilen bu bölgeler, bilimsel olarak ta bu bölgenin adı Köyceğiz ve Dalyan Lagünü’dür. Bunun bu şekilde bilinmesinde fayda vardır. Özellikle; Venedik Lagünleri gibi, ulusal areneda temsilciliklerince de kabul edilmiş olan bu Köyceğiz ve Dalyan Lagün ünleri konusunda araştırma yapan birçok kurum ve kuruluşların bilimsel araştırmaları, İGEM tarafından ele alınarak, daha detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu konuda dünyada bu projeye ortak olarak 25 ülke bulunmaktadır. Dünya genelinde Genesis projesi olarak, Türkiye de İGEM Olarak temsil edilmektedir. Bu projenin ana amacı; AB yeraltı suyu direktifinin revize edilmesi ve yeraltı suyunun ve kaynaklarının daha iyi yönetimi için var olan ve yeni elde edilecek bilimsel bilginin birleştirilmesiyle yeni metotlar, yaklaşımlar ve yeni araçlar oluşturulmaktadır. Konu ile ilgili olarak ta GENESİS projesi kapsamında vaka çalışmalarının sürdürüleceği farklı Avrupa ülkelerinden seçilmiş olan, toplam16 alan bulunmaktadır. Bu alanlar içerisinde Türkiye’de ise, Köyceğiz ve Dalyan Lagünlükleri de bu listede bulunan çalışmalar içinde yer almaktadır” dedi.